Asociatia Clubul Rotary Timisoara

Descriere
    Educaţie pentru Viitor
    Rotary Club Timișoara

Viziune: Credem cu tărie în puterea educaţiei de a schimba societatea spre mai bine.

Obiectiv: susţinerea elevilor merituoşi din Timiş, a celor care realizează performanţă.

Prin proiectul Educaţie pentru Viitor urmărim:
    • Promovarea, recunoaşterea şi susţinerea concretă a tinerilor de valoare ai comunităţii. Ei pot astfel să vadă că sunt sprijiniţi si recunoscuţi aici, sunt doriţi la ei acasă şi că îşi pot implini viitorul în România.
    • Orientarea si educarea olimpicilor timişeni în spiritul ataşamentului la valorile noastre, ale comunităţii, astfel încât ei să devină ulterior contributori marcanţi la dezvoltarea locală şi naţională.
    • Apropierea lor de zonele de performanţă din industrie şi economie din zona noastră.
    • Stimularea unei populaţii cat mai extinse de elevi spre a face performanţă.
    Proiectul Educaţie pentru Viitor este alcatuit  din două sub-proiecte: Bursele Rotary şi Olimp

• Proiectul Olimp
    Acest proiect  a fost lansat în anul 2016 şi constă în susţinerea continuă şi multiplă a elevilor cu performanţe deosebite din judeţ care activează în cadrul Centrului Judeţean de Excelenţă Timiş (CJExTM) – nivel  liceu si gimnaziu.
    Astfel dăm un mesaj puternic despre modul în care pot şi trebuie să fie sprijiniţi copiii şi tinerii talentaţi ai României, cei care reprezintă adevărata ei bogăţie.
    In cadrul Centrului Judeţean de Excelenţă Timiş activeaza peste 800 de copii din intreg judeţul, selectionati dintre cei cu performante deosebite. Activităţile proiectului Olimp se derulează în strânsă colaborare cu conducerea Centrului.
    Prin proiectul nostru, tinerii au ocazia de a descoperi firme şi instituţii din regiune de profil asociat domeniilor lor de performanta care fac cercetare şi/sau producţie avansată, în cadrul unor vizite tematice.
    De asemenea, în cadrul unor sesiuni de comunicare dedicate, au ocazia de a dialoga cu experţi si manageri din domeniile aferente specialităţii in care ei excelează si de a intelege astfel mai larg domeniul, precum si prezenţa lui in Timisoara si in regiune.
    La finele anului şcolar, în cadrul Galei de Excelenţă a CJExTM, acordăm premii în bani Olimpicilor care au obţinut rezultate marcante la competiţiile naţionale si internaţionale.

Acţiuni în cadrul proiectului Olimp:

• Vizite tematice ale olimpicilor  în Intreprinderi şi Centre de cercetare :
    Foto: Vizita grupelor de Chimie de la CJEXTM la Intreprinderea Heraeus România

• Sesiuni de dialog  de orientare –cu experţi şi manageri din domeniile aferente:
    Foto: Sesiune de dialog a grupelor de Robotică de la CJEXTM cu echipa de experţi de la Nokia România

• Gale de Excelenţă ale CJEXTM,  la care am acordat premii pentru olimpicii cu rezultate deosebite din diferite domenii, în cadrul unei ceremonii la care au participat şi părinţii şi profesorii acestora.
    Foto: Gala de Excelenţă CJEXTM 2018

• Bursele Rotary – este cel mai vechi proiect al clubului Rotary Timişoara şi constă în acordarea unor burse anuale a câte 2000 lei pentru 10 elevi talentaţi şi merituoşi din licee timişorene, dar cu posibilităţi materiale reduse. Selectarea bursierilor se face in stransa legatura cu unitatile de invatamant, iar acordarea burselor se face in cadru festiv, cu participarea larga a membrilor clubului.
    Foto: imagini de la ceremonia de acordare a burselor Rotary 2018, desfăşurată in sala Rectoratului Universităţii Politehnica Timisoara

Donațiile online se fac prin serviciul de procesare plăți online oferit de Banca Transilvani
    Utilizatorul poate selecta valoarea în RON pe care dorește să o doneze.
    Prețul tranzacției indicat este prețul net care va fi plătit de utilizator, fără nicio taxă suplimentară.
    Puteți face o donație online, urmând pașii de mai jos:
    1. Alegeți 100,200,300 Lei sau introduceți suma dorită.
    2. Donație recurentă lunar - bifând această opțiune, vei dona suma respectivă în fiecare lună.
    Dacă dorești ulterior să anulezi această opțiune, ne poți scrie oricând la adresa contact@rotary2241.org
    3. Abonare la newsletter - poți opta pentru înscrierea adresei tale de e-mail, nouă ne-ar face plăcere să
    ținem legătura.
    4. Afișare la ultimele donații - poți opta pentru afișarea numelui tău la ultimele donații pe site.
    5. Apasă DONEAZĂ - vei fi transferat pe pagina 3D Secure, unde îți introduci datele cardului.

Din aceeasi categorie
    Mesaje

Pentru a vedea mesajele trebuie sa va
    Autentificati